STRONA GŁÓWNA

Lipnickie wiadomości

***

          Trwa wyposażanie sal lekcyjnych dla klas I-III w pomoce dydaktyczne zakupione za środki finansowe pozyskane przez dyrekcję Zespołu Szkół w Lipnicy w ramach programu rządowego "Radosna Szkoła". Zadaniem programu jest zapewnienie możliwości organizacji zabaw ruchowych, zgodnie z naturalnymi potrzebami rozwojowymi dzieci, związanymi z dużą aktywnością fizyczną. Pozyskane środki finansowe w wysokości 11500 zł pozwolą na wyposażenie miejsc zabaw w sprzęt spełniający funkcje edukacyjne a zarazem usprawniający koordynację wzrokowo-ruchową dzieci.

***

          Pod koniec grudnia 2009 roku wójt zorganizował spotkanie opłatkowe dla radnych i pracowników gminy. Nie zaprosił jednak radnych opozycji i niektórych pracowników gminy. W ten sposób wójt "łączy" nasze lokalne, lipnickie społeczeństwo. Życzymy dalszych sukcesów w tym trudnym i odpowiedzialnym zadaniu.

***

Również pod koniec grudnia w urzędzie przyznano roczne nagrody, z których wykluczono między innymi Irenę Nosińską, Witolda Trzecińskiego i Zdzisława Myszkę. Pani Irena nie zgodziła się na zmianę przebiegu instalacji przeciwdeszczowej, bo władza wymyśliła sobie, że "pójdzie" przez działkę p. Ireny, mimo że wg zatwierdzonego projektu przechodzi przez działkę radnego Bukowskiego. Znowu władze walczą z kobietą, jak w przypadku Barbary Ginther z Prądzony. W poprzednim numerze wyraziliśmy swoją opinię na temat atakowania kobiet. Bez komentarza.

***

26 stycznia bieżącego roku miała odbyć się druga rozprawa w Sądzie Pracy w sprawie Michała Tandeckiego. Do rozprawy nie doszło ze względu na opóźnienia w pracy sądu. Kolejny termin został wyznaczony na 12 marca.
Michał Tandecki został zwolniony z pracy przez wójta Narlocha, bo podobno nie wywiązywał się z obowiązków pracy. Na pierwszej rozprawie wójt nie był jednak w stanie wyjaśnić, dlaczego do żadnej z trzech umów podpisanych z Tandeckim nie dał gminnemu informatykowi zakresu obowiązków. Ponadto Jan Narloch nie przekazał Michałowi Tandeckiemu do kontroli legalności oprogramowania swego osobistego laptopa. Czyżby pracował na "piracie"?

***

Zebranie strażackie w Lipnicy 27 stycznia odbiło się już głośnym echem w gminie dzięki słowom Jerzego Barzowskiego, z-cy prezesa zarządu powiatowego ZOSP, który najpierw stwierdził, że dh Roman Reszka i dh Wojciech Megier najwięcej przyczynili sie do rozwoju OSP w gminie Lipnica, a następnie powiedział dosłownie: "Wszyscy, którzy walczą ze strażakami, to zawsze marnie kończą" w kontekście "współpracy" władz gminy z zarządem gminnym OSP. Ponadto kierowniczka GOPS potwierdziła informację, że to dzięki strażakom OSP Lipnica Chojnicki Bank Żywności przekazuje dary dla najuboższych rodzin w naszej gminie. Nie jest to zasługa gminnych urzędników, nawet tych, co osobiście rozwozili i rozwożą te dary, ale jest to kolejna akcja chłopaków z naszego OSP, o czym chcielibyśmy niektórym przypomnieć, ucierając im kłamliwego nosa.

***

          W piątek 29 stycznia odbyło się zebranie OSP Borowy Młyn. Pomimo zaproszenia wójt Narloch nie pojawił się wśród ochotników z Borowego. Czyżby zawiodła osobista "ochrona" naszego włodarza? Przypomnijmy, że dzięki inicjatywie OSP Borowy Młyn został przekazany wóz bojowy do OSP Brzeźno Szlacheckie, mimo że niektórzy przypisują to władzom gminnym. Przypomnijmy także, że wójt nakazał zdanie akumulatorów z wozu w Borowym i tym samym chciał pozbawić tę jednostkę zdolności bojowej, a Borowy ochrony przeciwpożarowej. Dzięki zdecydowanemu oporowi prezesa Reszki, strażacy odmówili wykonania wójtowego polecenia i mogli jako pierwsi ruszyć na pomoc, kiedy zaczęła palić się baza Janusza Richtera. Zdaniem naszej redakcji, dzięki temu uniknięto poważniejszych strat, które można by liczyć nie na setki tysięcy, ale na miliony złotych.

(jar)

***

KASZUBSKI WEEKEND

          Koniec stycznia w gminie Lipnica minął pod znakiem kaszubskiej kultury. W godzinach popołudniowych w piątek 29 stycznia 2010 roku odbył się w Zespole Szkół w Lipnicy Koncert Noworoczny. Organizatorki imprezy Danuta Prondzinska-Lewandowska i Anna Gliszczyńska postanowiły uatrakcyjnić dzieciom i mieszkańcom Lipnicy zimowe popołudnie oraz umożliwić wspólną zabawę i śpiew przy ciekawych aranżacjach tradycyjnych kaszubskich utworów. Oprócz tego można było także posłuchać kolęd w wykonaniu scholi z Borzyszkowych przy akompaniamencie chłopców z Łąkiego oraz w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół w Lipnicy. Na scenie zaprezentowały się wszystkie grupy dziecięcego zespołu folklorystycznego Małe Gochy z Lipnicy. Przy żywym akompaniamencie Młodzieżowej Kapeli z Lipnicy pod kierunkiem Tomasza Drążkowskiego młodzi tancerze po raz kolejny pokazali, że taniec jest im bardzo bliski i potrafią się nim bawić.
Organizatorki zapewniają, że w przyszłym roku również nie zabraknie podobnego koncertu.
          W sobotę 30 stycznia odbył się w Brzeźnie Szlacheckim Bal Kaszubski. Członkowie lipnickiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego przyjęli w swoje szeregi kolejnych trzech członków. Przy skocznych rytmach i swojskim śpiewie w wykonaniu kapeli Gochy z Lipnicy zrzeszeńcy doskonale się bawili. Bal uatrakcyjniła też młodzież z Zespołu Szkół w Brzeźnie Szlacheckim, która wystawiła dla zgromadzonych przedstawienie teatralne w języku kaszubskim. Scenariusz na kanwie utworów Aleksego Peplińskiego przygotowała pani Ewa Świątek-Brzezińska. Przybliżał on bożonarodzeniowe i noworoczne zwyczaje i obrzędy na Kaszubach. Spotkanie swoim akompaniamentem na akordeonie umilił również prezes lokalnego oddziału ZKP Andrzej Lemańczyk. Na scenie pojawiła się także gawędziarka Anna Gliszczyńska, która zabawnymi historiami z życia wywołała salwy śmiechu wśród uczestników balu.

(dzl)

***

CYTAT STYCZNIA (za radio Weekend z 9.01.2010):

Wójt gminy Lipnica mgr inż. Rafał Narloch: "Główny transport drzewa jest to... po drugiej stronie mostu jest dość dużo leścistości, jest gmina Brusy, gmina Studzienice... bardzo był potrzebny, no też z względu gminy, że no transport ciężkiego przechodzi przez gminne mosty, większy nakład na remonty trzeba było wydać, a się cieszę, że ten most w końcu powstał... po dużej batalii".(cytat dosłowny).

***

1 lutego br. nie odbyła się kolejna rozprawa w sprawie mostu w Stoltmanach. Biegły sądowy nie zdążył wycenić szkód poniesionych przez Wojciecha Megiera. Przypomnijmy, że władze gminy najpierw wypierały się posiadania tego mostu, a kiedy sąd im to udowodnił, to zaczęły twierdzić, że most miał ograniczenie tonażu, ale znaki ktoś ukradł. Brakuje jednak potwierdzenia, że na policję został zgłoszony fakt kradzieży. Dodatkowo Jan Narloch przyznał się przed sądem, że bez uprawnień budowlanych odebrał most po remoncie w 2007r. na polecenie swego syna-wójta i Świontek Brzezińskiego. To wszystko stawia władze gminy w bardzo niekorzystnej procesowo sytuacji.

***

3 lutego na zaproszenie kierownik Gminnego Zespołu Oświaty do urzędu gminy przybyli dyrektorzy naszych szkół, aby przedyskutować problem radykalnego zmniejszenia budżetów szkół na wydatki rzeczowe, tj. opał, prąd, woda, ścieki, śmieci. Jakie było zdziwienie dyrektorów, kiedy spotkali na schodach wejściowych wójta Narlocha, który według kierowniczki GZO miał być w tym dniu nieobecny. Niestety wójt gdzieś się śpieszył... Średnio wójt przeznaczył dla szkół 40% środków w stosunku do ubiegłorocznego budżetu. Sam w urzędzie ma ciepło i jasno, ale że marznąć mogą nasze dzieci i że może zabraknąć pieniędzy na oświetlenie sal lekcyjnych, a co go to...

(jar)

***

LËPNICKÔ BASZKA

          Lipnicka baśka jest już na półmetku. 25 stycznia br. rozegrano piątą z dziesięciu rund IV edycji. Ponownie, jak w grudniowej rundzie, triumfował organizator turnieju Andrzej Lemańczyk z Borzyszkowych uzyskując 207 pkt. przy stoliku. II miejsce w styczniowej rundzie wywalczył Paweł Kłopotek z Kramarzyn - 165 pkt., III był Andrzej Pruski z Kiedrowic - 127 pkt. W klasyfikacji generalnej w czołówce zawodników zaszły niewielkie zmiany. Największą porażkę zanotował wicelider Stanisław Gierszewski z Lipnicy spadając na V miejsce - 88 pkt. Utrzymał się na pozycji lidera Marek Zieliński z Osusznicy - 104 pkt. Na II-III miejscu ex aequo są Jacek Prądzyński z Lipnicy oraz Andrzej Pruski z Kiedrowic - 95 pkt. IV pozycję zajmuje Franciszek Cichosz z Łąckiego Młyna - 89 pkt. Kolejna runda już 15 lutego br.

Andrzej Lemańczyk

***

WYDARZENIA SPORTOWE

Dnia 14.01.2010 r. odbył się III Turniej Warcabowy na sali wiejskiej w Domu Strażaka zorganizowany przez Bibliotekę Publiczną w Lipnicy. W turnieju brało udział 17 osób: dzieci i młodzież. Zawodnicy byli podzieleni na 3 grupy.


I grupa klasa I-III
miejsce I Bartosz Wnuk Lipinski
miejsce II Klaudia Gostomczyk
miejsce III Krzysztof Wantoch Rekowski

II grupa klasa IV-VI
miejsce I Mariusz Łącki
miejsce II Tomir Śpiołek
miejsce III Weronika Rymon Lipinska

III grupa Gimnazjum
miejsce I Monika Gostomczyk
miejsce II Krystian Rymon Lipinski
miejsce III Gniewko Śpiołek

***

Drużyna w składzie: Filip Rudnik, Cezary Bentkowski, Cezary Nicia, Damian Bentkowski, Paweł Lemańczyk, Fabian Górski, Kacper Szulc, Patryk Czapiewski, Dominik Buczkowski, Paskal Lipiński z SP Borowy Młyn zajęła Im w finale powiatowym mini siatkówki rozegranego w dniu 21.01.2010 r.

***

W dniu 24.01.2010 r. odbył się III turniej tenisa stołowego w ramach Grand Prix gminy Lipnica.
Wyniki:

chłopcy szkoła podstawowa
Im Cezary Bentkowski Borowy Młyn
IIm Tomir Śpiołek
IIIm Cezary Nicia Borowy Młyn

dziewczyny
Im Angelika Buczkowska Borowy Młyn
IIm Jolanta Żarska Diament Świeszyno
IIIm Kosecka Małgorzata Konarzyny

open
Im Adam Hasulak MPDK Miastko
IIm Kamil Topka Borowy Młyn
IIIm Dariusz Antoniuk Diament Świeszyno

W turnieju wzięło udział 59 zawodników.

***

W dniu 29.01.2010r. odbył się w Rzeczenicy półfinał mini siatkówki chłopców. W turnieju uczestniczyło 4 mistrzów powiatu: SP 8 Słupsk, SP Kobylnica, SP Rzeczenica, SP Borowy Młyn.

Wyniki półfinału
Im Borowy Młyn
IIm Rzeczenica
IIIm SP 8 Słupsk
IVm Kobylnica

Wyniki spotkań SP Borowy Młyn
Borowy Młyn - SP8 Słupsk 2:0
Borowy Młyn - Kobylnica 2:1
Borowy Młyn - Rzeczenica 2:1

Skład zespołu taki sam jak podczas rozgrywek powiatowych.

Finał wojewódzki odbędzie się 11.02. 2010 r. w Malborku.

Roman Reszka

***

29 stycznia w zespole Szkół w Lipnicy odbyła się Powiatowa Gimnazjada o puchar starosty bytowskiego w piłce ręcznej dziewcząt.

Wyniki:

I miejsca ZS Tuchomie
II miejsce ZS Lipnica
III miejsce Gimnazjum nr 1 Bytów

***

W dniu 07.02.2010r. odbył się IV turniej tenisa stołowego w ramach Grand Prix gminy Lipnica, w którym wzięło udział 63 zawodników.
Wyniki:

chłopcy szkoły podstawowe
Im Tomir Śpiołek - Lipnica
IIm Cezary Nicia - Borowy Młyn
IIIm Kewin Pupka Lipiński - Lipnica

dziewczyny
Im Jolanta Żarska - Diament Świeszyno
IIm Angielika Buczkowska - Borowy Młyn
IIIm Agata Trzecińska - Borowy Młyn

open
Im Władysław Czuluk GOK - Tuchomie
IIm Ryszard Klepaczko - Bytów
IIIm Adam Hasulak - PMDK Miastko

Roman Reszka

***

ARCHIWUM
GALERIAWIADOMOŚCI
LINKI2010
PRASA LOKALNA2009
REDAKCJA2008
 2007
 PRASA LOKALNA
 2010
 2009
1 % 2013
na LIPNICZANKĘ
2008
 
  
Liczba odwiedzin :  772Copyright © Wornk 2008-2012AKTUALIZACJA: 08.01.2012r.