STRONA GŁÓWNA

BUDOWANIE PRZYSZŁOŚCI OSP LIPNICA

          14 stycznia br. w godz. 17.00-20.00 odbyła się część teoretyczna wewnętrznego szkolenia dla młodych strażaków w jednostce OSP Lipnica. Obecnych było ponad 10 adeptek i adeptów strażackiej służby i rzemiosła przeciwpożarowego. Zajęcia prowadzili ochotnicy OSP Lipnica: dh Bartłomiej Goszczyński, dh Arkadiusz Olik, dh Lubomir Śpiołek i dh Mariusz Topka. Zajęcia dotyczyły podstaw organizacji służby i działań ratowniczych oraz obsługi sprzętu używanego w akcjach ratowniczych.
          Druga część szkolenia została przeprowadzona 19 stycznia od 17.00. Zajęcia teoretyczne przeprowadzili: kpt. Antoni Depka Prondzinski z PSP Bytów oraz dh Arkadiusz Olik.
          Wykład uzupełniał swoimi praktycznymi uwagami komendant gminny dh Wojciech Megier. Zajęcia praktyczne objęły działania na drodze, symulację wypadku samochodowego, zabezpieczenie miejsca zdarzenia, pomoc poszkodowanym, kierowanie ruchem pojazdów, współdziałanie zastępów i pracę narzędziami. Zajęcia odbyły się w terenie, na drodze powiatowej Lipnica-Kiedrowice, wieczorem przy padającym śniegu i niskiej temperaturze powietrza. Uzyskano w ten sposób duży poziom uprawdopodobnienia sytuacji rzeczywistej.
          Słuchaczy szkolenia podzielono na 2 zastępy po 5 osób dla obsadzenia obu wozów bojowych. Dowódcą Forda mianowano dh Jarosława Najmana, a Mercedesem dowodził dh Marcin Zelewski.
          Po przeprowadzeniu akcji kpt. A. Depka Prondzinski i dh W. Megier dokonali podsumowania zajęć wskazując na mocne strony uczestniczących i niedociągnięcia do poprawy.
          Jak powiedział nam kpt. A. Depka Prondzinski ćwiczenia przygotowano profesjonalnie, a młodzi strażacy byli chętni do działania. -Zawsze cieszę się, kiedy mogę prowadzić zajęcia w OSP Lipnica.- dodał kpt. Depka Prondzinski.
          -Najważniejsze, że są młodzi ludzie, którzy chcą ćwiczyć i podjąć strażacką służbę, że chcą zastąpić swych dziadków, ojców, kolegów.- podsumował dh W. Megier. -Niestety obserwuję powolne wymieranie niektórych jednostek, dlatego cieszę się, że na dzisiejszym szkoleniu jest tyle młodych ludzi, że dzięki nim lipnicka jednostka zachowa swoją bojową sprawność i niezawodną mobilność.-
          Po ściągnięciu pokazowego wraku z miejsca szkolenia starsi doświadczeniem i umiejętnościami druhowie dokonali dla obecnych pokazu technik cięcia samochodu, w tym odginanie drzwi, przecinanie słupków i odginanie dachu oraz otwieranie klapy komory silnika.
          Dużą rolę w działaniach i życiu każdej jednostki odgrywa jej zarząd. Jeżeli spotka się w nim grupa ludzi chętnych do społecznej pracy i z dobrymi pomysłami, to przyszłość takiej jednostki nie jest zagrożona i nie grozi jej to, o czym wyżej wspominał dh Megier. Jeżeli jednak w zarządzie przeważy opinia, że od tego są wyższe władze, to niestety jej dalsza perspektywa rysuje się w czarnych barwach. Dobrze, że u nas wzięto się do pracy u podstaw nie czekając na zachęty czy wezwania władz gminnych.

JAR


ARCHIWUM
GALERIAWIADOMOŚCI
LINKI2010
PRASA LOKALNA2009
REDAKCJA2008
 2007
 PRASA LOKALNA
 2010
 2009
1 % 2013
na LIPNICZANKĘ
2008
 
  
Liczba odwiedzin :  28Copyright © Wornk 2008-2012AKTUALIZACJA: 08.01.2012r.