STRONA G£ÓWNA

Dr Diedrich jest cz³owiekiem wiarygodnym
- rozmowa z p. Tomaszem Nierzwickim,
aplikantem radcowskim w kancelarii "Kacprzak" z Gdañska.

Jaromir ¦pio³ek: Panie Tomaszu, jak Pan nas znalaz³?
Tomasz Nierzwicki: O pomy¶le dr Diedricha dowiedzia³em siê z artyku³u Lecha Szymczaka z www.gby.pl, natomiast o "G³osie Lipnickim" z Waszej strony internetowej - www.gloslipnicki.ovh.org, która zas³uguje na uznanie ze wzglêdu na profesjonalny sposób prowadzenia.
J.¦.: Co mo¿e Pan powiedzieæ naszym Czytelnikom o g³ównym pomys³odawcy Europejskiego Instytutu Prawa, dr Diedrichu?
T.N.: Pana dr Petera Diedricha pozna³em w Berlinie w 2007 roku. Zaproponowa³ mi wtedy sta¿ w kancelarii prawniczej, której klientami s± m.in. SONY, MTV, Disney. Dr Diedrich skierowa³ tê propozycjê do mnie, bo wychowywa³em siê w Bytowie, a moi dziadkowie mieszkali w Wojsku.
          Dr Diedrich pragnie inwestowaæ na Gochach, bo jest z t± ziemi± emocjonalnie zwi±zany. Byæ mo¿e lokalni patrioci nie zgodz± siê ze mn±, ale tury¶ci z zewn±trz wiedz±, ¿e s± w Polsce strony, które piêknem krajobrazu dorównuj± okolicom Lipnicy. Zasadnicza ró¿nica le¿y jednak w tym, ¿e nie ka¿da gmina ma swojego "Diedricha" i nie ka¿da mo¿e wykorzystaæ swój potencja³ ¶rodowiskowy. W³adze gminy powinny siê cieszyæ, ¿e zachodni inwestor ma swoje korzenie w³a¶nie w tej czê¶ci Kaszub.

J.¦.: Dr Diedrich zamierza wybudowaæ u nas Europejski Instytut Prawa jako miejsce spotkañ prawników z Polski i Niemiec, a docelowo z ca³ej Europy. Jaka jest Pañska opinia o tym przedsiêwziêciu?
T.N.: Europejski Instytut Prawa to przedsiêwziêcie, które w przysz³o¶ci przyniesie wiele korzy¶ci nie tylko dla gminy Lipnica, ale dla ca³ego Pomorza Gdañskiego. O Gochach bêdzie siê dobrze mówi³o w ca³ej Europie. Dr Dietrich oferuje Lipnicy szanse wybicia siê spo¶ród innych gmin wiejskich w Polsce oraz daje szansê uzyskania rangi o¶rodka, który bêdzie dobrze kojarzony nie tylko w ¶rodowisku prawników polskich i zagranicznych, ale tak¿e w¶ród europejskich t³umaczy i ludzi nauki. Cele i dzia³ania Instytutu stawiaj± go na poziomie takich naukowych ostoi jak Kolegium Europejskie w Natolinie czy Centrum Adama Smitha w Warszawie.
J.¦.: W³adze gminy i niektórzy mieszkañcy, jak mo¿na przeczytaæ w prasie, bardzo ostro¿nie, a nawet podejrzliwie odnosz± siê do tego pomys³u. Czy te obawy s± racjonalnie uzasadnione?
T.N.: Instytut ma funkcjonowaæ z po¿ytkiem dla ca³ej gminy. Ta inwestycja nie ma tych ciemnych stron, które kryj± budowy kolejnych kopalñ. Koncepcja uruchamiania nastêpnych ¿wirowni jest bowiem krótkowzroczna chocia¿by dlatego, ¿e skutkiem ich eksploatacji jest dewastacja ¶rodowiska. Nieodwracalne przekszta³cenie krajobrazu, zniszczenie lasów i jezior oraz spadek liczby turystów to koszt, którego nie ponosi kopalnia ¿wiru, lecz bezpo¶rednio mieszkañcy.


          Mo¿na siê zastanawiaæ, czy miejsca pracy dla ok. 30-40 osób to du¿o czy ma³o. Odró¿niæ jednak trzeba pracowników Instytutu od jego go¶ci, bo tych bêdzie nieporównywalnie wiêcej. Ci, którzy zastanawiaj± siê nad sensem powstania Instytutu powinni zauwa¿yæ, ¿e ten o¶rodek ma byæ miejscem spotkañ prawników i t³umaczy, z regu³y osób zamo¿nych, którzy bêd± nabywcami lokalnych towarów i us³ug (np. produktu regionalnego).

J.¦.: Panie Tomaszu, bardzo dziêkujê za rozmowê. Pañskie odpowiedzi przyczyni± siê na pewno do pe³niejszego doinformowania lipnickiego spo³eczeñstwa o pomy¶le dr Diedricha. Pañskie uwagi s± o tyle cenne, ¿e zna Pan dr Diedricha osobi¶cie i wie Pan jak jest konsekwentny...
T.N.: Skoro dr Diedrich wyst±pi³ przed wójtem i radnymi gminy Lipnica z prezentacj± dotycz±c± wybudowania Instytutu, to pewn± jest spraw±, ¿e inwestycja ruszy niebawem. Otwarta natomiast jest kwestia gdzie to wielkie przedsiêwziêcie bêdzie realizowane. Wójt gminy odrzucaj±c ofertê 35 milionów euro (na pocz±tek) musi w pe³ni uzmys³owiæ sobie, ¿e gorzkie skutki takiej decyzji nie dotkn± inwestora, gdy¿ ten urzeczywistni swój projekt z powodzeniem w innej gminie, ale odczuj± je przede wszystkim zwykli mieszkañcy gminy Lipnica, dla których zostanie bezpowrotnie zamkniêta szansa szybkiego rozwoju ich rodzinnych stron.
J.¦.: Bardzo dziêkujê za rozmowê.
T.N.: Równie¿ dziêkujê i ¿yczê powodzenia.


--> Komentarze na forum

ARCHIWUM
GALERIAWIADOMO¦CI
LINKI2010
PRASA LOKALNA2009
REDAKCJA2008
 2007
 PRASA LOKALNA
 2010
 2009
1 % 2013
na LIPNICZANKÊ
2008
 
  
Liczba odwiedzin :  897Copyright © Wornk 2008-2012AKTUALIZACJA: 08.01.2012r.