STRONA GŁÓWNA

Złota Pielucha 2008

          W maju ubiegłego roku ukonstytuowała się Kapituła Nagrody Złotej Pieluchy. Miała w zamierzeniu nagradzać tego samorządowca naszej gminy, który "NAJBARDZIEJ ROBI POD SIEBIE". Projekt był prosty. Mieliśmy nagradzać, jednocześnie piętnując, lub jak kto woli piętnować jednocześnie nagradzając tego samorządowca, który w przeciągu roku nie działał na rzecz lokalnej społeczności, lecz dbał wyłącznie o własny interes.
Uznaliśmy jednak, że jeden rok to za mało, aby wystawić komuś "laurkę", dlatego postanowiliśmy dalej przyglądać się pracy samorządowców i przyznać nagrodę niejako na "półmetku", czyli w połowie kadencji.
Kapituła będzie przyglądać się uważnie wszelkim przejawom działalności naszych, lipnickich samorządowców. Czas pokaże, który z nich okaże się "godnym" odebrania nagrody. Nominowany może być każdy z naszych samorządowców, który będzie przedkładał interes własny nad publiczny. Aby pomóc naszym mieszkańcom dokonać właściwego wyboru, dołączyliśmy antykodeks etyczny albo jak kto woli kodeks nieetyczny.

Celem niniejszego Antykodeksu jest ukazanie takiego stylu postępowania, którym nie powinien kierować się samorządowiec Gminy Lipnica, ponieważ jest przedstawicielem władzy lokalnej, pełniącym funkcje społeczne, które wymagają od niego wysokich norm zachowania.

Antykodeks Etyczny Samorządowców

POSTANOWIENIA OGÓLNE

§ 1. Ilekroć w niniejszym Antykodeksie jest mowa o:
  1. Gminie - należy przez to rozumieć Gminę Lipnica,
  2. Samorządowcu - należy przez to rozumieć radnych, wójta i jego zastępcę oraz pracowników Urzędu Gminy zatrudnionych na kierowniczych stanowiskach.
§ 2. Antykodeks prezentuje zasady (standardy) postępowania samorządowców, którymi nie powinni się kierować w związku z wykonywaniem przez nich zadań publicznych. POSTANOWIENIA OGÓLNE

§ 3.
  1. Samorządowcy nie mają na względzie dobra wspólnoty samorządowej i Gminy.
  2. Samorządowcy nie postępują tak, aby być wzorem praworządności i prowadzić do pogłębiania zaufania mieszkańców do władz Gminy.
  3. Samorządowcy swoim działaniem dają negatywne świadectwo o władzach Gminy oraz niszczą jej dobry wizerunek.
  4. Samorządowcy nie pamiętają o publicznym charakterze swojej pracy, wykonują ją niesumiennie bez szacunku dla innych i poczucia godności osobistej.
ZASADA LEGALIZMU

§ 4.
  1. Samorządowcy działają niezgodnie z prawem.
  2. Podejmowane przez Samorządowców rozstrzygnięcia nie posiadają podstaw prawnych, a ich treść narusza obowiązujące przepisy prawa.
  3. Samorządowcy pełniąc swoje funkcje nie przestrzegają zakazów i ograniczeń określonych w przepisach szczególnych.


§ 5.
  1. Samorządowcy nie znają przepisów prawa będącego podstawą pełnienia ich funkcji.
  2. Samorządowcy podejmują działania, które mogłyby zachęcić innych do łamania przepisów prawa.
  3. Samorządowcy w sprawach majątkowych i finansowych Gminy nie wykazują się należytą starannością i gospodarnością.
  4. Samorządowcy wykorzystują dla swoich korzyści finansowych lub osobistych informacje uzyskane w wyniku wykonywania mandatu lub pracy.
ZASADA BEZSTRONNOŚCI

§ 6.
  1. Samorządowcy działają stronniczo i interesownie.
  2. Samorządowcy nie kierują się interesem wspólnoty samorządowej. Czerpią korzyści materialne i osobiste w czasie kadencji lub pracy i po ich zakończeniu z tytułu sprawowanej funkcji. Działają też w prywatnym interesie osób lub grup osób.
  3. Samorządowcy dopuszczają do powstania konfliktu interesów między interesem publicznym a prywatnym. Gdy taki konflikt powstanie dbają o to, aby został on rozstrzygnięty na korzyść interesu prywatnego.
ZASADA NIEZAWISŁOŚCI

§ 7.
  1. Samorządowcy angażują się w działania, które zagrażają prawidłowemu wypełnianiu ich funkcji lub miałyby negatywny wpływ na obiektywizm podejmowanych decyzji.
  2. Samorządowcy ulegają naciskom, przyjmują zobowiązania wynikające z pokrewieństwa lub znajomości.
ZASADA ODPOWIEDZIALNOŚCI

§ 8. Samorządowcy nie czują się odpowiedzialni przed mieszkańcami Gminy w zakresie sprawowanej funkcji publicznej i unikają podejmowania trudnych decyzji. ZASADA PRZEJRZYSTOŚCI

§ 9.
  1. Samorządowcy nie udzielają obywatelom wyczerpujących informacji o realizacji zadań publicznych na rzecz społeczności lokalnej, którą reprezentują. Nie spotykają się z własnej inicjatywy z mieszkańcami Gminy.
  2. W kontaktach z obywatelami Samorządowcy nie zachowują się uprzejmie, są samolubni i opryskliwi.
  3. Samorządowcy nie udzielają informacji dotyczących wykonywania swojego mandatu przedstawicielom mediów.


    Kandydatury samorządowców stosujących w swojej pracy powyższy antykodeks,
    wraz z krótkim uzasadnieniem swego wyboru,
    prosimy przesyłać na adres e-mailowy redakcji "Głosu Lipnickiego":

    gloslipnicki@wp.pl

    Wszystkim, pragnącym zachować anonimowość, gwarantujemy pełną dyskrecję.

    --> Komentarze na forum

ARCHIWUM
GALERIAWIADOMOŚCI
LINKI2010
PRASA LOKALNA2009
REDAKCJA2008
 2007
 PRASA LOKALNA
 2010
 2009
1 % 2013
na LIPNICZANKĘ
2008
 
  
Liczba odwiedzin :  966Copyright © Wornk 2008-2012AKTUALIZACJA: 08.01.2012r.