STRONA GŁÓWNA

Nasi Sprzymierzeńcy - Konserwator Zabytków i Konserwator Przyrody

          W jednym z ostatnich numerów Kuriera Bytowskiego mogliśmy przeczytać, że do walki z kopalniami włączył się Wojewódzki Konserwator Zabytków. Zaskarżył on tryb wydania przez Wójta Gminy Lipnica decyzji środowiskowej, która pozwala na staranie się o koncesję na poszukiwanie i rozpoznanie złóż żwiru dla Zakładu Produkcji Wyrobów Budowlanych pana Kazimierza Gintera do Samorządowego Kolegium Odwoławczego z siedzibą w Gdańsku. Wojewódzki Konserwator Zabytków uznał bowiem, że powinien być stroną w procesie wydawania decyzji, ponieważ teren pod kopalnię ZPWB p. K.Gintera znajduje się na obszarze częściowej ochrony archeologicznej z przeznaczeniem do badań ratowniczych. Wszystko dlatego, że Mermowo jest jednym z najstarszych siedlisk w Lipnicy, należących do dawnego rodu Pażątka Lipińskich, na gruntach których już w okresie międzywojennym znajdowano prehistoryczne urny grobowe.
          Teraz zaś w obronie unikalnych walorów przyrodniczych naszego sołectwa wystąpił Wojewódzki Konserwator Przyrody. W związku z wyznaczaniem i projektowaniem obszarów NATURA 2000 rozpoczął od 2004 roku inwentaryzację cennych przyrodniczo i zagrożonych wyginięciem gatunków roślin i zwierząt. Okazuje się, że nasze tereny są jednymi z najbogatszych pod tym względem, bo w niewielkim stopniu zostały zmienione ludzką działalnością. Konserwator Przyrody chce je zachować dla przyszłych pokoleń. To też jest nasze bogactwo i to na skalę EUROPEJSKĄ !
W swoim piśmie skierowanym do mnie (sygn. ŚR/Ś.VII.MZ/6630-2-66/07) stwierdza wyraźnie, że "Planowanie kopalni żwiru na tym terenie, który jest tak cenny przyrodniczo, zarówno pod względem obecnych tam gatunków flory, fauny oraz szczególnych walorów krajobrazowych, będzie poważnym zagrożeniem dla tego terenu i może doprowadzić do nieodwracalnych zniszczeń w świecie przyrodniczym."
Konserwator Przyrody potwierdza ponadto, że działalność kopalń zagraża istnieniu naszych jezior: j. Lipionek, j. Głęboczek i j. Trzebielsk: "W wyniku eksploatacji kopalni nastąpi obniżenie poziomu wód gruntowych oraz obniżenie lustra wody w jeziorze Lipionek i jeziora Głęboczek. W konsekwencji nastąpi zniszczenie siedlisk cennych dla ptaków wodno-błotnych oraz siedlisk roślin objętych ochroną. [...] Obniżenie poziomu wody gruntowej spowoduje w znacznym stopniu oddziaływanie na istniejący rezerwat przyrody Ostrów Trzebielski.".
Jest to urzędowe potwierdzenie tego, o czym mówiłem i co przedstawiałem zarówno na sesji Rady Gminy, jak i na zebraniach wiejskich 5 lutego i 26 marca bieżącego roku.
Uważam, że powinniśmy kierować się wskazaniami Konserwatora Przyrody. Bogactwem naszej gminy jest nie tylko żwir i piasek, są także cenne gatunki zwierząt i roślin, gdzie indziej już wymierające. Bogactwem naszej gminy są także walory krajobrazowe, które należą do wszystkich i nie są tylko naszą własnością.

Red. nacz. Jaromir A. Śpiołek

--> Komentarze na forum

ARCHIWUM
GALERIAWIADOMOŚCI
LINKI2010
PRASA LOKALNA2009
REDAKCJA2008
 2007
 PRASA LOKALNA
 2010
 2009
1 % 2013
na LIPNICZANKĘ
2008
 
  
Liczba odwiedzin :  5762Copyright © Wornk 2008-2012AKTUALIZACJA: 08.01.2012r.