STRONA GŁÓWNA

D O K Ą D       Z M I E R Z A S Z       L I P N I C O ?

Uchwałą z dn. 23.01.2008 r. Radni Gminy jednogłośnie przyjęli Strategię Rozwoju Gminy na lata 2007-2013 - ale czy wszyscy ją przeczytali? Można mieć poważne wątpliwości, ponieważ forsowanie pomysłu otwierania nowych kopalni kruszywa na obszarze gminy stoi w wyraźnej sprzeczności z zapisami Strategii, według której (str. 46 - 50):

Misja Gminy Lipnica to:
  • OBSZAR TURYSTYCZNO-REKREACYJNY KASZUB
  • SILNA GOSPODARCZO I SPOŁECZNIE ZINTEGROWANA GMINA SPRZYJAJĄCA ROZWOJOWI MAŁEJ I ŚREDNIEJ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI PRZY ZACHOWANIU NATURALNYCH WALORÓW PRZYRODNICZO-KRAJOBRAZOWYCH
  • GMINA BEZ BARIER ARCHITEKTONICZNYCH - BEZPIECZNA I SPRZYJAJĄCA NOWEMU OSADNICTWU.

GOSPODARKA
Priorytetem w gospodarce jest rozwój różnych form turystyki pobytowej poprzez stworzenie dogodnych warunków do budowy bazy turystycznej oraz rozwój małej i średniej przedsiębiorczości w pozostałych gałęziach gospodarki we współpracy z lokalnym samorządem gospodarczym.
PRZESTRZEŃ
Priorytetem jest dostosowanie planowania przestrzennego gminy do wytyczonych kierunków gospodarczych z uwzględnieniem obszarów proturystycznych i nowych lokalizacji pod małą i średnią przedsiębiorczość oraz poprawę komunikacji wewnętrznej i pełna obszarowa integracja ze społecznością kaszubską.
SPOŁECZNOŚĆ
Priorytetem w tym obszarze jest zapewnienie poprawy dostępności do rynku pracy oraz działania na rzecz wzrostu bezpieczeństwa społeczności lokalnej. Jednocześnie priorytetem jest zwiększenie oferty edukacyjnej i wzrost poziomu nauczania w istniejącej bazie oświatowej.
EKOLOGIA
Niezbędne w obszarze ekologii jest tworzenie warunków do rozwoju rolnictwa ekologicznego poprzez działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego ze szczególnym uwzględnieniem rozbudowy sieci kanalizacyjnej i systemu składowania i segregacji odpadów.
INFRASTRUKTURA
Priorytetem w obszarze infrastruktury jest modernizacja i dalsza rozbudowa sieci kanalizacyjnej oraz dokończenie budowy wodociągów oraz ustawiczna i ciągła modernizacja dróg gminnych.

          Decyzje podejmowane przez Radnych Gminy Lipnica w najbliższych miesiącach, nie dotyczą jednej czy kilku kopalni. Rzecz dotyczy wizji rozwoju gminy na wiele dziesięcioleci. Na pokolenia!
          Wielu z Was, drodzy Czytelnicy pamięta, kiedy powstawały Bydgoskie Zakłady Eksploatacji Kruszywa (Bzek), wielu z Was tam pracowało. Początki istnienia "Bzeków" to niewielki kilkuhektarowy obszar - a dziś? Kilkakrotnie zmieniał się właściciel kopalni, wielokrotnie zmieniano plany zagospodarowania przestrzennego i dzisiejszy właściciel - Lafarge dysponuje kilkusethektarowym areałem, a nie zamierza na tym poprzestać...
          Każda nowo otwarta kopalnia kruszywa zaczyna tak samo jak kiedyś "Bzeki": od kilku hektarów i podobnie jak "Bzeki" nie poprzestanie na tym. Będą zamieniać się właściciele, będą wnioski o kolejne zmiany planów zagospodarowania - będą niszczone drogi, po których już dziś ciężko się poruszać, zostanie zniszczony krajobraz, wody i gleby.
          Rolnikom szczególnie ciężko jest utrzymać się z gospodarstwa na naszych słabych ziemiach, ale pamiętajcie, że pieniądze ze sprzedaży lub dzierżawy też się skończą, a na terenach pokopalnianych już na pewno nic nie urośnie - nawet las... - Ziemia Waszym potomkom nie da już nic. A co dla Nas? Co "inwestorzy" oferują mieszkańcom gminy? Te kilka groszy z podatków? W skali całego budżetu gminy to naprawdę niewiele. A co poza tym? Wzmożony ciężki transport, zniszczone drogi, nieustający hałas, zapylenie powietrza, "księżycowy" krajobraz... aż pisać się nie chce... (patrz: http://www.gloslipnicki.ovh.org/galerie/gal06/gal06.htm)



A "inwestorów" wciąż przybywa...

GMINA LIPNICA - "INWESTORZY", KTÓRZY OTRZYMALI LUB UBIEGAJĄ SIĘ O OPRACOWANIE PLANU I WYDANIE DECYZJI ŚRODOWISKOWEJ:
  1. LAFARGE KRUSZYWA I BETON Sp. z o. o. Warszawa - ok. 745 ha
  2. Firma Usługowo-Handlowa Janusz Richter - 11,86 ha
  3. Firma GEOPOL Waldemar Kucharczyk - 23,20 ha
  4. Przedsiębiorstwo Budowlano-Usługowe BUDOPOL S. A. - 27,86 ha
  5. Firma Handlowa SARIUS - 17,09 ha
  6. Firma LIP-TOR S. C. - 20,30 ha
  7. Firma Rodzinna DRO-BET MAUSOLF SP. z o. o. - 47,00 ha
  8. Zakład Produkcji Materiałów Budowlanych K. Ginter - 12,00 ha
  9. Firma IMKOP Machuta Ciecholewy - 7,72 ha


Po podsumowaniu mamy - ok. 912 ha. NA POCZĄTEK. Potem dojdą następne dziesiątki i setki hektarów... . Czy naprawdę takiego rozwoju gminy oczekujemy?

(tw)


--> Komentarze na forum

ARCHIWUM
GALERIAWIADOMOŚCI
LINKI2010
PRASA LOKALNA2009
REDAKCJA2008
 2007
 PRASA LOKALNA
 2010
 2009
1 % 2013
na LIPNICZANKĘ
2008
 
  
Liczba odwiedzin :  5741Copyright © Wornk 2008-2012AKTUALIZACJA: 08.01.2012r.